حجاب ,اسلامي ,فرانسه ,مسلمانان ,اقليت ,ممنوعيت ,حجاب اسلامي ,زنان محجبه ,اماكن عمومي ,كشور فرانسه ,عليه مسلمانان

نوشته: احمد فرید فرزاد هروی

اقليت مسلمانان در غرب با آنكه بزرگترين اقليت محسوب مي شوند؛ همواره مورد تبعيضات حقوقي، اجتماعي و فرهنگي قرار گرفته اند. اين روند پس از حوادث 11 سپتمبر 2001 ميلادي شدت بيشتر گرفته و هر روز محدوديت هاي بيشتر و به گونه­ ي وسيع تر براي مقيد نمودن و به انزوا كشيدن اقليت مسلمان در جوامع اروپايي روي دست گرفته مي شود. ممنوعيت ساخت مناره براي مساجد در سوئيس، محدوديت هاي املاك براي مسلمانان، تبعيضات عليه مسلمانان در دادگاه ها، آزادي بي حد و حصر رسانه ها در تبليغات سوء عليه مسلمانان، ممنوعيت حجاب اسلامي در دانشگاه ها و مراكز آموزشي در اكثريت كشورهاي اروپايي و.... از جمله­ ي اين موارد است.

سران كشور فرانسه از ديرباز براي ممنوعيت مظاهر اسلامي در فرانسه تلاش مي نمايند و هر بار با استفاده از قدرت سياسي شان توانسته اند تا محدوديت هاي براي مسلمانان به تصويب برسانند در سال 2004 نيز بحث ها بر سر ممنوعيت حجاب اسلامي بالا گرفته بود.  اما اين بار دولت فرانسه با ديدي متعصبانه تر اقدام به طرح لايحه­ يي نموده است كه بر مبناي آن حجاب اسلامي در تمام اماكن عمومي ممنوع اعلام شده و زنان محجبه را از حق دسترسي به خدمات عمومي در جامعه مانند شفاخانه ها، مكاتب، دانشگاه ها، پارك هاي تفريحي، ادارات دولتي و وسايط نقليه­ ي عمومي محروم مي نمايد.

نيكولا سركوزي رييس جمهور كشور فرانسه در يك اقدام ضد اسلامي طي سخنراني در پارلمان آن كشور از حضور زنان محجبه در اماكن عمومي در فرانسه انتقاد نموده و پوشيدن حجاب را توهيني  به طرز تفكر جامعه­ ي فرانسه عنوان نموده و آن را مخالف قانون سيكولار كشور دانست. او با لحن  تندي حجاب اسلامي را مورد حمله قرار داده و گفته است: «حجاب، زنان را به سطح يك برده تنزيل مي دهد و از منزلت آنان مي كاهد».

چرا منع حجاب:

موضع گيري هاي شديد سران كشورهاي غربي و ايجاد محدوديت هاي دست و پاگير براي اقليت هاي مسلمان در اروپا در اين اواخر بر عليه مسلمانان و خصوصاً زنان مسلمان را مي توان ناشي از دو علت اساسي دانست:

منبع اصلی مطلب : اندیشه ی سبز
برچسب ها : حجاب ,اسلامي ,فرانسه ,مسلمانان ,اقليت ,ممنوعيت ,حجاب اسلامي ,زنان محجبه ,اماكن عمومي ,كشور فرانسه ,عليه مسلمانان
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

پو اس ام اس : منع حجاب در فرانسه؛ تلاشی برای هویت زدایی مسلمانان