اسلامی ,ترکیه ,کشور ,هویت ,نمود ,تاریخ ,هویت اسلامی ,نظام سیکولار ,اسلامی خویش ,خلافت اسلامی

نوشته­: احمد فرید فرزاد هروی

ترکیه از جمله کشورهایی است که تاریخ پر فراز و نشیب را در ادوار تاریخ پشت سر گذشتانده است. تاریخ این کشور با تاریخ اسلام پیوند ناگسستنی دارد. زیرا این کشور روزگاری سکاندار امپراتوری عظیم و مقتدر اسلامی «عثمانی» بود که از سال (699هـ . ق – 1299م)  الی (1324هـ.ق - 1924م)  به مدت 625 سال رهبری خلافت جهانی اسلامی را به عهده داشت. این امپراطوری بزرگ قلمرو وسیعی از جهان اسلام را اداره می­نمود که از نظر جغرافیای امروزی شامل کشورهای خاور ميانه؛ خاور نزديك، شمال افريقا و جنوب اروپا می­باشند.

این کشور بزرگ اسلامی که در اثر دسایس و نیرنگ­ های صلیبی و صیهونی روزگاری از دامان اسلام کنار زده شد، امروزه دوباره در حال برگشت عزتمندانه به هویت اسلامی خویش است.  

پیشینه­ ی سیکولاریزم در ترکیه:

عوامل گوناگونی باعث شد تا این کشور اسلامی همانند اندلس اسلامی هویت اسلامی خویش را از دست بدهد. دشمنان سوگند خورده­ ی امت اسلامی که چشم دیدن اقتدار و عظمت خلافت اسلامی را در ترکیه نداشتند با مکر و نیرنگ مهره­ی را که در اصل یک یهودی بود وارد ارتش عثمانی نموده و با بزرگ نمودن او توانستند در دربار عثمانی نفوذ نموده و از داخل این امپراطوری را متلاشی نمایند. این مهره کسی جز «مصطفی کمال آتاترک» یهودی نبود که توانست اختیارات تام را در ارتش در دست گیرد. او یک شخص هویت باخته و غرب گرا بود که با همین تاثیر پذیری، انقلابی نا میمون را در ترکیه بر پا نمود و خلافت اسلامی را لغو و در عوض نظام سیکولار را با زور و خشونت بر مردم تحمیل نمود. وی با بی شرمی، تمام مظاهر اسلامی ترکیه را نابود کرد، مسجد ایا صوفی ترکیه را به موزیم تبدیل نمود، زبان لاتین را جایگزین زبان عربی نمود و حتی اذان عربی را منع کرد، حجاب زنان را ممنوع نمود و روز تعطیلی جمعه را به یکشنبه عوض نموده و همه­ی ارزش های اسلامی را ملغا نمود. این همه تغییرات در زیر قدرت ارتش ترکیه که کمال آتاترک رهبری آن را در دست داشت انجام شد و با تصویب قانون اساسی ساخته­ی نظام اتاترکی 1928م رسماً این کشور به یک کشور لاییک تبدیل گردید. اساس نظام سیکولار آتاترک جدایی دین از سیاست و زدودن ایمان و اخلاقیات اسلامی و نقش اجتماعی فرهنگی دین در بین اجتماع مردم ترک بود. غرب گرایی و تحکیم تفکر، فرهنگ، آداب و پوشش غربی از اهداف دیگر سیکولار ها بود و بالاخره جانشینی هویت ترکی در عوض هویت اسلامی برای ترکیه از اهداف متمرکز آن ها به شمار می رفت که با زور و اختناق آن را بر ترکیه اسلامی حاکم گردانیدند.

منبع اصلی مطلب : اندیشه ی سبز
برچسب ها : اسلامی ,ترکیه ,کشور ,هویت ,نمود ,تاریخ ,هویت اسلامی ,نظام سیکولار ,اسلامی خویش ,خلافت اسلامی
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

پو اس ام اس : شکست فاحش سکولاریزم در ترکیه